września 28, 2020

Od czego rozpocząć rewalidację czyli jak zbudować pozytywną relację z dzieckiem?

 Wielu nauczycieli zastanawia się od czego rozpocząć zajęcia rewalidacyjne z uczniem i często skupia się jedynie nad rozwijaniem i kształtowaniem nowych umiejętności czy wspieraniem i wspomaganiem zaburzonych funkcji poznawczych. Jednak pierwszym sukcesem zajęć rewalidacyjnych powinno być wypracowanie pozytywnej relacji z dzieckiem i budowanie przyjaznej atmosfery opartej na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa.  Zajęcia powinny być przyjemne i ciekawe, dostosowane do nastroju dziecka. W budowaniu pozytywnej relacji pomocne są gry i zabawy dydaktyczne oraz własnoręcznie przygotowane środki dydaktyczne.
Takie materiały możecie wykonać wspólnie z dzieckiem, co da mu poczucie sprawstwa i sprawi, że poczuje się doceniony. Dzisiaj proponuję dwie gry, które możecie wykorzystać nie tylko podczas pracy indywidualnej ale również na lekcjach godzin wychowawczych z waszymi uczniami. Celem gier jest nie tylko budowanie przyjaznej atmosfery ale również poznanie ucznia, jego mocnych i słabych stron, zainteresowań, nawyków czy przekonań. Każdemu z nas trudno mówi się o sobie, szczególnie jeśli chodzi o nasze cele, pragnienia czy marzenia, a zaproponowane gry zamienią trudne rozmowy w przyjemną zabawę, pełną śmiechu ale i refleksji nad samym sobą. Gra dedykowana jest starszym uczniom, ale doskonale sprawdza się już w klasach 1-3.

SŁOIK POWAŻNYCH ROZMÓW - gra zawiera 48 kart z różnorodnymi osobistymi pytaniami, gracze na zmianę losują dla siebie pytania i starają się na nie odpowiedzieć. Gra tak naprawdę może być tylko wstępem do dalszych rozmów, możemy naszych uczniów o coś dopytać lub zachęcić ich do stawiania innych pytań. Pytania do gry stworzyłam wspólnie z jednym z moich uczniów. Miłej zabawy!




Opracowała: Agnieszka Krupa-Wiśniewska

18 komentarzy:

  1. Super pomysł! Jesteście wspaniali, dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
  2. Genialne! Dziękuję😘💕

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetne😀 też tak chcę 😀

    OdpowiedzUsuń
  4. Można pobrać za darmo klikając w link i wydrukować.

    OdpowiedzUsuń
  5. bardzo dziekuję, widzę rozliczne zastosowania służbowo-towarzysko-rodzinne!

    OdpowiedzUsuń
  6. bardzo dziękuję za kolejny, cudowny i bezinteresowny pomysł

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetne!!!!! Brawo i wielkie dzięki!!!

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo dziękuję za wspaniały pomysł !!!! Rewelacja

    OdpowiedzUsuń
  9. Wspaniały prezent dla począkującej:) Dziękuję!!!

    OdpowiedzUsuń
  10. Super!!! Bardzo dziękuję!!!

    OdpowiedzUsuń
  11. Super, dziękuje 😊

    OdpowiedzUsuń
  12. Świetne!!! Gratuluję pomysłu i dziękuję za podzielnie się :-)

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo się cieszę że tu trafiłam, od dwóch tygodni pracuję jako pedagog specjalny, w następnym tygodniu rozpoczynam pierwsze zajęcia, nie ukrywam że mam sporo obaw, ponieważ to będzie mój debiut. Na waszym blogu znalazłam sporo świetnych pomysłów myślę że słoik poważnych rozmów to dobry wstęp dziękuję za inspirację

    OdpowiedzUsuń
  14. Strona pełna inspiracji. Stworzone materiały są zawsze z pomysłem. Szkoda, że gdy ja byłam uczniem nie mieliśmy dostępu do takich propozycji godzin wychowawczych. Bardzo dziękuję za dzielenie się z nami tym, co sami tworzycie.

    OdpowiedzUsuń