listopada 13, 2020

Storytelling- niech połączy nas opowieść

 Storytelling to metoda pozwalająca na budowanie historii, opowieści. Nie sposób wymienić wszystkich walorów pedagogicznych i terapeutycznych, jakie niesie ze sobą wspólna narracja dorosłego i dziecka. Zaletą storytellingu jest autentyczność, zaangażowanie uczestników opowieści, budowanie więzi, możliwość odkrywania indywidualnych przeżyć, preferencji. Karty bohatera, które zaprojektowałam ( o dziękuję Pixabay i Canva !) przedstawiają jedynie zarys, cień postaci. Niech Wasza wyobraźnia- drodzy Dzieci i Dorośli ożywi cienie, nada im niepowtarzalny wygląd. Postacie na kartach mają charakter zarówno bajkowy, jak i realistyczny, zadbałam o preferencje chłopców, jak i dziewczynek. Karta opowieści zaś przedstawia ogólny zarys, jakim podążać może Wasza wspólna opowieść. To przecież Wy jesteście jej autorami...Karty można wykorzystać podczas zajęć rewalidacyjnych, godzin wychowawczych, zajęć korekcyjno- kompensacyjnych, treningu umiejętności społecznych ( ćwiczymy percepcję wzrokową, słuchową, wzbogacamy słownik czynny i bierny, kształtujemy myślenie słowno- logiczne, rozszerzamy kompetencje i wiedzę społeczną, etc. )

Karty możecie pobrać, wydrukować, zalaminować. Możecie użyć je również w edukacji zdalnej- wtedy po pobraniu wyświetlcie je podczas zdalnej rewalidacji, zajęć korekcyjno- kompensacyjnych (ciekawe, jak liczba autorów przełoży się na koleje losu głównego bohatera?) Proponuję zacząć od karty bohatera, potem przejść do karty opowieści. W razie pustki w głowie Waszego małego autora, nie bójcie się go naprowadzić, zadawać pytania pomocnicze, czy na krótko przejąć narrację.. Może wybierzecie więcej niż jednego bohatera, tak by koleje losu były bardziej dynamiczne? To Wy decydujecie...zatem....niech opowieść się snuje...Może będzie to potężny smok, który pomógł chłopcu z niepełnosprawnością odkryć jego supermoc? Może dziewczynka, która odkryła, co jest w życiu ważne? A może...Niech prowadzi Was własna wyobraźnia!

                                                      Anna Piwowarska



             

               Przykładowe karty






Wszystkie karty do pobrania w linku

https://drive.google.com/file/d/1LYCaHdL0j1dBFuXAEfM_FUefyQx0dII4/view?usp=sharing


2 komentarze:

  1. Dzień dobry,
    bardzo dziękuję za karty -są bardzo ładne i nieoczywiste, zwłaszcza dla nastolatków i dorosłych, posłużą mi do rozwijania mowy opowieściowej i wyobraźni moich pacjentów-jestem neurologopedką. Pozdrawiam.
    Anita Zielińska

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna pomoc w pracy z uczniami klas starszych na rewalidacji. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń