marca 23, 2021

Światowy Dzień Świadomości oraz Europejski Tydzień Autyzmu- prezentacja, infografiki na pulpit komputera, gazetkę, plakaty, zestaw filmów edukacyjnych


Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska. W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. 

  Jedną z nich jest „Polska na Niebiesko” – coroczna kampania społeczna organizowana przez Fundację JiM o zasięgu ogólnopolskim. Przekazujemy zestaw materiałów, które będą przydatne do przeprowadzenia lekcji w szkołach na temat autyzmu. Niech dzieci, młodzież dowiedzą się jak najwięcej o tym , czym jest autyzm, jak zachować się, gdy kolega ze spektrum omawia ciągle jeden temat, jak włączyć osobę ze spektrum do zabawy. Takie wskazówki znajdziecie w naszych materiałach. Zachęcamy Was do zorganizowania akcji ,, Świecę na niebiesko" w Waszej szkole, placówce. Uczniowie mogą okazać solidarność z osobami ze spektrum autyzmu poprzez fotografie, na których znajdą się niebieskie elementy ( można ubrać niebieską koszulkę, wykonać serce z papieru w tym kolorze, mogą to być ozdoby okienne w niebieskiej tonacji, nakładka na facebook)                              

Apropos; czy wiecie, dlaczego kolor niebieski jest symbolem autyzmu? Na ten temat istnieje wiele domysłów. Kolor niebieski to kolor niewinności, nadziei, ale również kolor dla chłopców, a wśród dzieci z  autyzmem jest znacznie więcej chłopców niż dziewczynek.

Zaświećmy zatem wszyscy na niebiesko! 2 kwietnia okażmy solidarność z osobami ze spektrum autyzmu oraz wykażmy wsparcie dla ich rodzin! Bądźmy razem, nie tylko tego dnia!


                                                             Zespół EduSpecjalnych


Prezentacja dostępna w poniższym linku

Prezentacja- Autyzm- co to znaczy? O akcji ,,Cała Polska na niebiesko" Infografika w genially z zestawem krótkich filmów edukacyjnych- Zrozumieć autyzm-kliknij w poniższy link

Filmowo o autyzmie- pakiet do prezentacji w genially
Plakat informacyjny do pobrania w poniższym linku

Plakat informacyjny do wyświetlenia na pulpit komputera


Grafika- co to znaczy mieć autyzm?- do pobrania w poniższym linku

Grafika- co to znaczy mieć autyzmMateriały dotyczące autyzmu na gazetkę szkolną lub na pulpit komputera w poniższym linku

Materiały na gazetkę lub pulpit komputera


Wprowadzając temat autyzmu w klasach starszych od 4 klasy podstawowej warto nastolatkom wprowadzić ten temat w sposób bardzo pozytywny, skupiając się szczególnie na pozytywnych aspektach ich funkcjonowania. Jest to szczególnie ważne, gdy w naszej klasie jest dziecko z spektrum i zależy nam, aby klasa neurotypowa go zaakceptowała , a cały zespół klasowy był zintegrowany. Proponujemy prezentację ,,Inaczej o Autyźmie", która przedstawia znane osoby z spektrum autyzmu bądź takie u których te zaburzenie się podejrzewa.Znane osoby3 komentarze:

  1. Wow ważne materiały są super od 10 lat czegoś takiego szukałam !!! Bardzo wam dziękuję 😀😀😘😘😘

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze, że są takie strony.

    OdpowiedzUsuń