maja 09, 2021

Materiały na zajęcia rewalidacyjne dla dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera.

 

 Czy bywacie zmęczeni przebywając w pomieszczeniu, gdzie mrugają jarzeniówki? A może niektórzy z Was nie cierpią fryzjera, każdy dotyk głowy przez niego powoduje nieprzyjemne dreszcze? 
Czy  na  dźwięk kosiarki tuż pod oknem czujecie się poirytowani? Przeciążenie sensoryczne może dotknąć każdego z nas, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Zmęczenie, gorszy nastrój, problemy z koncentracją to tylko niektóre objawy, które mogą nam towarzyszyć w sytuacji nadmiernego stymulowania bodźców  Źródłem przeciążenia sensorycznego może być zatłoczone pomieszczenie, ekrany, jasne światła, silne zapachy lub dotyk.

Czy zastanawialiście się zatem kiedyś, jak ogromny wpływ na współpracę z uczniem ze spektrum autyzmu mają perfumy, których używacie na co dzień,  czy Wasz tembr głosu ? Jak może poczuć się Wasz uczeń, kiedy niespodziewanie dotkniecie jego ramienia? Te niepozorne i nieznaczące dla nas nawyki mogą być przeszkodą w skutecznej komunikacji z uczniem ze spektrum autyzmu. 

Zapamiętaj więc! Często mniej- znaczy więcej. W świecie, w którym jesteśmy atakowani przez ogrom bodźców, nasz mózg musi wykonać wiele operacji , aby je przetworzyć. Zatem...znużony...poirytowana? Przycisz telewizor! Wyłącz telefon! Neurotypowi, czy  osoby ze spektrum autyzmu- musimy wiedzieć , jak skutecznie odcinać się od bodźców, które nas męczą, irytują.

W pierwszej części zawarłam materiały, które przydadzą się w pracy z uczniem w młodszym wieku szkolnym. Materiały można wyciąć, po to , aby uczeń ułożył z nich logiczną historię na karcie ,, Moje sensoryzmy" z pustymi polami Nie tylko rozwiniecie świadomość u ucznia pewnych bodźców na jego zachowanie, ale rozwiniecie myślenie przyczynowo- skutkowe.

W części drugiej są materiały dla młodzieży, a także osób dorosłych. Pozwolą one uświadomić wpływ przeciążenia sensorycznego na zachowanie, a także zawierają rozwiązania podczas dnia codziennego, które pozwolą uniknąć niektórych dystraktorów, bądź się na nie przygotować.

                                                                        Anna Piwowarska

Moje sensoryzmy- pakiet dla uczniów 










Moje sensoryzmy- pakiety dla młodzieży i dorosłych



















Brak komentarzy: