czerwca 07, 2021

Lemoniadowe wyzwania na wakacje czyli jak podpowiedzieć uczniom w jaki sposób odejść od ekranów

     Nadchodzi czas wakacji, dlatego warto porozmawiać z naszymi uczniami z specjalnymi potrzebami edukacyjnymi co zamierzają robić w wakacje. Dzieci z spektrum autyzmu bardzo często mają trudności z organizacją własnego czasu również tego wolnego, więc warto wykorzystać ,,Lemoniadowe wyzwania" do zmotywowania dzieciaków do podjęcia ciekawych wyzwań i odciągnięcia ich od ekranów. Zaproponowane przeze mnie wyzwania pomagają budować relacje w rodzinie i z rówieśnikami, pozwalają na spędzenie wolnego czasu aktywnie i na świeżym powietrzu, zachęcają również do kreatywnych zabaw, rozwijania wyobraźni i robienia czegoś zupełnie innego niż zwykle. Jaj ja wykorzystuje tą pomoc dydaktyczną? Na różne sposoby! By nie były to tylko karteczki, wykorzystuje prawdziwe szklanki, do których je wrzucam.

I. ,,Czy dałbyś radę?" - uczeń losuje jedną ze szklanek z lemoniady, odczytuje wyzwanie i określa czy byłby w stanie je wypełnić, dlaczego tak, dlaczego nie? Co w tym wyzwaniu byłoby dla niego najtrudniejsze? Kiedy mógłby je zrealizować? Kogo zaprosić do realizacja wyzwania?

II. ,,Wybieram wyzwanie na wakacje" - ja i mój uczeń wybieramy sobie na wzajem kilka wyzwań na wakacje. Po wakacjach przynosimy materiał zdjęciowy bądź filmowy dokumentujący wyzwanie. Gdy uczeń ma taką potrzebę może sam wybrać sobie wyzwanie bądź liczbę wyzwań. Ja optymalnie z uczniami wybieram  od 3 do 8  zadań, przy ośmiu zadaniach, na każdy tydzień wakacji mamy jedno.

III ,,Dziennik z wakacji" - to nic innego jak relacja z wykonanych wyzwań, uczeń opisuje swoje emocje i doświadczenia, jakie towarzyszyły mu podczas wykonywania zadań.

IV. ,,Słoik pełen lemoniady" - jest to inna odmiana ,,Słoika na nudę", z trochę odmiennymi zadaniami. Po prostu jeśli podczas wakacji nasz uczeń się nudzi wyciąga z szuflady swoją szklankę, losuje wyzwanie i je realizuje. A wtedy dobra zabawa zamiast nudy gwarantowana!

Link do darmowego pobrania wyzwań poniżej:

https://drive.google.com/file/d/1zCI8HEgVq8M1q8nl2822Pxlqz7_P8uMP/view?usp=sharing




Opracowała: Agnieszka Krupa-Wiśniewska

Brak komentarzy: