marca 28, 2022

Dyktando w całkiem nowej odsłonie- recenzja publikacji wydawnictwa Harmonia



Czym są dyktanda graficzne? Formuła dyktand graficznych zakłada łączenie punktów na siatce w wyniku czego powstaje określony rysunek. Propagatorką takiej formy była w latach dziewięćdziesiątych Zofia Handzel. Jak jest wartość terapeutyczna dyktand?- uczeń musi zapamiętać, zapisać i nanieść na siatkę dyktowane współrzędne. Ćwiczenia wykonywane w takiej formie ćwiczą pamięć słuchową, orientację przestrzenną, sprawność manualną, koordynację wzrokowo- ruchową. Gdy uczeń sam odczytuje współrzędne ćwiczy również percepcję wzrokową. Działania z dyktandami kształtują wyobraźnię, jak również rozwija procesy myślowe. Uczniowie chętnie wykonują dyktanda ze względu na element niespodzianki- naniesienie współrzędnych ujawnia finalny rysunek.

Pozycją, która z pewnością sprawdzi się w pracy z młodszymi uczniami są Kolorowe dyktanda graficzne opracowane prze Iwonę Wąsik. Jest to zbiór  zadań rysunkowych. Zadaniem ucznia jest zaznaczyć kontury według instrukcji, a następnie wypełnić kontury odpowiednim kolorem. Pierwsze dyktando ma niski stopień trudności- są tylko dwa kolory. Propozycja zawiera 60 rysunków. Na końcu książki znajdują się rozwiązania- dziecko ma możliwość samosprawdzenia się, jak również korekty w przypadku błędnego wykonania pracy. 



 Drugą wartą uwagi publikacją są Wzory dyktand graficznych w opracowaniu Jacka Furmańskiego.  Zadania polegają na łączeniu prostą linią kropek - oznaczenia to litery i cyfry. W wyniku działania powstają rysunki, które mogą być bazą do dalszych ćwiczeń- kolorowanie czy uzupełnianie  rysunku. Dyktanda ułożone zostały od najłatwiejszych do bardziej skomplikowanych. Pozycja zawiera szablony do samodzielnego wykonania rysunku, a następnie rozpisania w tabeli. 




Trzecią pozycją są Symetryczne dyktanda graficzne autorstwa Roberta Zelkera to pozycja, którą warto posiadać w biblioteczce terapeuty. Pozycja zawiera 50 dyktand o podwyższonym stopniu trudności, a co za tym idzie adresowanych do starszych uczniów szkoły podstawowej. Uczeń ma za zadanie wg instrukcji  nanieść na siatkę wszystkie odcinki. Kolejnym etapem działania jest odszukanie lustrzanych odbić po drugiej stronie, jak również wpisanie w tabeli odpowiednich współrzędnych nowych punktów. W tej pozycji pojawiają się określenia- oś pozioma, oś pionowa, oś skośna- rozumienie tych pojęć należy wcześniej omówić z uczniem. Wstęp książki zawiera szczegółową instrukcję działania co jest niewątpliwym atutem dla osób rozpoczynających przygodę z publikacją.



Plusy posiadania wymienionych pozycji to przede wszystkim- cena publikacji (nie przekracza 20 zł); rozwiązania na końcu zeszytów; każdy uczeń znajdzie coś dla siebie. Dyktanda  mogą być wykorzystywane nie tylko w pracy z uczniami z trudnościami, ale i zdolnymi.

Minusy: jeszcze ich nie znalazłam.

Korzystam z zaprezentowanych publikacji od kilku lat i świetnie sprawdzają się wśród uczniów - pod warunkiem, że chociaż minimalnie lubią działania rysunkowe. 

Serdecznie poleca Agnieszka Olszewska

Brak komentarzy: