kwietnia 19, 2022
Psychologia kolorów podczas rewalidacji - karty pracy do darmowego pobrania.
Rozmowa na temat emocji oraz zajęcia z zakresu rozwoju emocjonalno-społecznego są trudne, dlatego aby stały się one mniej monotonne i bardziej kreatywne, szczególnie gdy zwyczajne rozmowy wychowawcze i bajki psychoedukacyjne nie przynoszą rezultatów, proponuję wykorzystanie niekonwencjonalnych metod. Jedną z nich jest psychologia kolorów.
Psychologia koloru mówi o emocjach, każdemu kolorowi nadaje sens i przypisuje mu odpowiedni emocje. Kolory mogą wywoływać u odbiorców: przyjemność, szczęście, pozytywną energię, ale z drugiej strony spokój, równowagę, a nawet niepokój. Różne barwy są zakorzenione w naszych osobistych doświadczeniach, wspomnieniach z dzieciństwa czy przypisanej do nich symbolice. Kolory stymulują nasz mózg na różne sposoby, kolor nie jest tylko zjawiskiem optycznym, ma również swoje unikalne znaczenie. To jaki kolor ubioru, ścian naszych pomieszczeń czy przedmiotów, którymi się otaczamy często jest świadomy i ma związek z naszymi nastrojami, tęsknotami, pragnieniami. To czym się otaczamy ukazuje naszą osobowość, wewnętrzne problemy i przeżycia. Dlatego upodobania do poszczególnych barw mogą zmieniać się z upływem czasu, sytuacją czy wpływem chwili. Apetyt na kolory jest związany ze stanem wewnętrznym jaki obecnie przeżywamy. Warto zaznaczyć, że kolory wpływają nie tylko na psychikę każdego człowieka, ale również fizjologię - im dłuższa fala świetlna(cieplejszy kolor) tym większy jest efekt pobudzający organizm.
Psychologia koloru jest wykorzystywana głównie w neomarketingu, ale ja z powodzeniem wykorzystuje ją podczas zajęć, gdzie rozmawiamy o emocjach. Dziś zachęcam również Was do wykorzystania zabawy w kolory podczas zajęć terapeutycznych czy rewalidacyjnych. Skorzystajcie z darmowych kart pracy do pobrania poniżej:
oraz opisów znaczenia poszczególnych kolorów na nasze nastroje. Wykorzystując te opisy możecie porozmawiać, o tym dlaczego dane kolory są postrzegane w ten, a nie inny sposób, szczególnie w naszej kulturze europejskiej. Instrukcja do pobrania poniżej:
Opracowała: Agnieszka Krupa-Wiśniewska
Brak komentarzy: