maja 03, 2022

Innowacyjne patenty na TIK pedagoga specjalnego z Google Arts&Culture.

 


Odkrycie przeze mnie Google Arts&Culture było niesamowitą przygodą. Jako fanka nowoczesnych technologii, zachłysnęłam się możliwościami tego przedsięwzięcia internetowego. Jeśli wykorzystacie możliwości Google Arts&Culture, możecie być pewni, że zyskacie klucz do kreatywnych i wartościowych zajęć. Wiem jednak, że lubicie konkretne rozwiązania, zatem do rzeczy! Godną polecania zakładką w tej aplikacji internetowej jest kategoria GAMES  https://artsandculture.google.com/project/games ( jeśli macie problem z j. angielskim - proponuję chrome- tam zyskacie tłumaczenie) W tej właśnie zakładce odkryjecie mnóstwo możliwości dla swoich uczniów. Poniżej tylko kilka wybranych, proponuję, abyście sami odkryli możliwości aplikacji. Co ważne bowiem, możecie ją wykorzystać w przeglądarce ( na tablicy interaktywnej), a także na tabletach i smartfonach. Wybrane gry możecie wprowadzić na zasadach kooperacji między uczniami- tablety, czy smartfony mogą być bardzo pomocne!

PUZZLE PARTY- zaproście swoich uczniów do wspaniałej i wartościowej zabawy! Wybierzcie dzieło malarskie, ilość elementów, liczbę graczy- i do dzieła! (nomen omen!) Dziewczyna z perłą  autorstwa holenderskiego malarza Johannesa Vermeera, czy Grace Kelly - Andy Warhola? Wasi uczniowie mogą poznać historię największych dzieł ot tak...mimochodem!  Układanie puzzli  uczy koncentracji a także skupienia się na jednej rzeczy. Pozwala wyciszyć się, odstresować i zapomnieć o otaczających nas problemach. Puzzle wpływają bardzo korzystnie na naszą pamięć wzrokową i uczą logicznego myślenia.


Puzzle- światowe dzieła artystyczne- kliknij w link

 

ART COLORING BOOK- eksperyment, który polega na wybraniu dzieła sztuki do pokolorowania. Uczniowie mogą pokolorować dzieło sztuki online, lub na papierze. Dostępne są bowiem opcje wydrukowania obrazka. Zapewne wiecie, że kolorowanki pomagają dzieciom w rozwoju motoryki małej, uczą precyzji, poprawnego trzymania kredki, uczą siły nacisku, kontroli nad narzędziem pracy i są wstępem do pisania. Kolorowanki wyciszają także dzieci, pozwalają się skupić i ćwiczyć koncentrację, cierpliwość i wytrwałość. Prawdziwa przygoda nie kończy się jednak w przypadku tej aplikacji na kolorowaniu! W dostępnych opcjach znajdziecie bowiem możliwość pobrania informacji o dziele, które dziecko wybrało do kolorowania, a także...możecie wyświetlić je w rzeczywistości rozszerzonej! Po pobraniu intuicyjnie prostej aplikacji w Google Play lub Apple Store- podczas zajęć możecie pokazać uczniom  dzieło w rzeczywistym rozmiarze!

 

 


 Art Coloring Book-kliknij w link

 

ROZSZERZONA RZECZYWISTOŚĆ NA TABLECIE I SMARTFONIE - Co myślicie o elementach rzeczywistości rozszerzonej na Waszych zajęciach terapeutycznych? To dopiero innowacja! Wystarczy smartfon i genialnie prosta aplikacja, aby Wasza sala zajęć zamieniła się w nowoczesne centrum aktywności. Pamiętając o równowadze między tradycyjną terapią oraz AR ( czyli rzeczywistością rozszerzoną), zyskujecie potężne narzędzie motywujące ucznia. Aspekt kreatywnego pozyskiwania wiedzy, poszerzania ciekawości poznawczej- to gwarantuje Wam m.in. Google Arts&Culture. Świat zwierząt, odkrywanie przestrzeni kosmicznej, historii, sztuki , architektury- przed Wami niezwykła przygoda, która niejeden uczeń zapamięta na długo!


Rzeczywistość rozszerzona na zajęciach- kliknij w link

O tym , jak możecie wykorzystać AR podczas swoich zajęć , napisałam szerzej w artykule https://biblioteka.pl/artykul/Rozszerzona-rzeczywistosc-w-bibliotece-szkolnej/10973

 

Gorąco zachęcam Was do samodzielnego odkrywania miliona możliwości, jakie oferuje  Google Arts&Culture. Wasz warsztat pedagoga ( również  specjalnego ) poszerzy się o innowacyjne, otwarte zasoby. To do Was należy decyzja, którą z wartościowych aplikacji wykorzystacie na zajęciach. Fascynujące jest to, że może nas połączyć sztuka i TiK podczas zajęć, również terapeutycznych. Niesztampowe rozwiązania i zabawa mogą być wspaniałym narzędziem do nauki i terapii!

                                                                       Anna Piwowarska

 

 

 

 

 


 

 

Brak komentarzy: