maja 17, 2022

Scenariusz zajęć TUS ,, Jak znaleźć przyjaciela?"

 

 


Dziś prezentujemy konspekt zajęć przydatnych podczas zajęć TUS, rewalidacyjnych dotyczących tego jak zdobywać przyjaciół. Autorem materiału jest czytelnik naszego bloga-Pan Przemysław Woźniak- nauczyciel współorganizujący kształcenie specjalne.

Za nadesłany materiał dziękujemy oraz gratulujemy pomysłu na ciekawe zajęcia.

                                 Anna Piwowarska z EduSpecjalnych

Scenariusz możesz przeczytać w poniższym poście, a także pobrać w linku

Jak znaleźć przyjaciela? Scenariusz- kliknij w link i pobierz


 

Temat lekcji: Jak znaleźć przyjaciela.
Cel główny: kształtowanie umiejętności nawiązywania trwałych relacji międzyludzkich.
Cele szczegółowe: uczeń:
– nabiera pewności siebie,
– potrafi opanować swoje zdenerwowanie i przezwyciężyć nieśmiałość,
– zna zasady obcowania z ludźmi,
– umie pozyskać przyjaciół i wie jak postępować, aby ich nie stracić,
– wie na czym polega przyjażń,
– wie jak zachować się wobec przyjaciela,
– bierze udział w technice dramowej.
Metody pracy: - słowna, praktycznego działania, psychozabawa, samodzielna praca ucznia, elementy
terapii ręki, technika dramowa, obserwacja
Formy pracy: praca indywidualna,
Środki dydaktyczne: “Psychozabawa”- załącznik 1, “Przepis na zdrową przyjaźń”- załącznik nr.2,
“Przyjaciel” - załącznik nr.3.

 
Przebieg zajęć:
I Część wstępna: (5 min.) przywitanie ucznia, stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery podczas zajęć
pamiętając o nawiązaniu i utrzymywaniu kontaktu wzrokowego. Zapoznanie z tematem zajęć oraz
przedstawienie planu zajęć w postaci oddzielnych kartoników.
II Część zasadnicza:(35 min.)
1. Ćwiczenia manipulacyjne wzmacniające ręce (palce i nadgarstek).
Przykłady ćwiczeń:
- oprzyj łokcie na stole. Zaciśnij palce obu rąk w pięść, szybkimi ruchami wielokrotnie otwieraj je i
zamykaj,
- zaciśnij dłonie w pięść i kilkakrotnie zrób nadgarstkami 4 okręgi najpierw w jedna stronę potem w
drugą,
- podnieś obie ręce do góry i udawaj, że wkręcasz żarówkę, powtórz wiele razy,
- potrząśnij obiema rękami tak jakbyś strząsał wodę po umyciu rąk.
2. Psychozabawa – załącznik nr.1
Uczeń zaznacza odpowiedzi, które najlepiej charakteryzują jego postępowanie w różnych sytuacjach.
3. Przyjaciele – załącznik nr. 2.
Nauczyciel prosi ucznia, aby zastanowił się jaka sytuacja została przedstawiona na fotografii.
– Co robią osoby na rysunku ?
- Czy się znają ? (chłopiec stoi smutny, dwóch chłopców rozmawia ze sobą)
Uczeń zazwyczaj dochodzi do wniosku, że osoby rozmawiające ze sobą to przyjaciele. Obserwujący ich
chłopiec zapewne zazdrości im tej przyjaźni, gdyż sam nie ma przyjaciela.
Nauczyciel inicjuje z uczniem rozmowę na temat przyjaźni.
• Co to jest przyjaźń?                                                                                                                                     • Jak należy postępować, aby znaleźć przyjaciela?
• Jak być przyjacielem?
• Jakie są cechy dobrego przyjaciela?
 

Kontakty z innymi ludźmi nie zawsze są dla nas miłe. Z reguły wydaje się nam, że to inni ponoszą za to
winę. Ale gdy zastanowimy się nad swoim postępowaniem, okazuje się, że i my możemy coś zmienić w swoim zachowaniu. Kto zawsze jest miły, uśmiecha się, nie kłóci się z innymi, słucha co mają do
powiedzenia inni, jest bezinteresowny (nie oczekuje nagrody za swoje zachowanie wobec innych), ten
jest lubiany. Łatwiej też znajdzie przyjaciół niż ten kto jest ponury i egoistyczny. Jeśli więc chcesz
znaleźć przyjaciela i ty musisz być przyjacielski.

Bądź przyjacielski, a znajdziesz przyjaciela.

Każdy z nas ma prawo do smutku, złego humoru. Nie obarczajmy winą za swoje nastroje innych. Nie
mówimy nieprzyjemnych słów innym tylko dlatego, aby było im smutno. Uśmiechajmy się do ludzi.
Słuchajmy, o czym mówią, nie narzucajmy swojego zdania, okazujmy zainteresowanie. Zastanówmy się za nim coś powiemy – zwróćmy uwagę na to, jak mówimy, jakich słów używamy, jak się przy tym
zachowujemy. Nie obiecujmy tego, czego nie możemy zrealizować. Starajmy się pomagać, bądźmy uprzejmi. Nie obrażajmy się, gdy ktoś zwróci nam uwagę – możliwe, że to on ma rację.
Jeśli nie rozumiemy zachowania drugiej osoby, zapytajmy ją wprost o co chodzi. Nie denerwujmy się
poznając nową koleżankę lub kolegę. Być może ta osoba jest bardziej od nas zdenerwowana. Walczmy z nieśmiałością. Gdy nauczymy się postępować zgodnie z powyższymi zasadami na pewno będziemy żyć wśród przyjaciół.

 4. Ćwiczenia rozluźniające mięśnie twarzy (uczeń wykonuje polecenia nauczyciela):- pokaż jak
się uśmiechasz, - pokaż jak się złościsz, - zrób groźną minę, - zrób wesołą minę.
5.Odgrywanie scenek z życia ukazujących zachowanie prawdziwego przyjaciela –
technika dramowa.
Uczeń otrzymuje opisy 3 sytuacji, które ma zaimprowizować:
I - Jest przerwa. Wesoło bawicie się na podwórku szkolnym np. w berka. Nagle widzisz swojego
przyjaciela, który stoi samotnie i jest bardzo smutny. Co robisz?
II - Twój przyjaciel leży chory w łóżku. Pragnie, aby ktoś go odwiedził. Jest piękna pogoda. Koledzy
namawiają cię abyś pojeździł z nimi na rowerze. Co robisz?
III - Twój przyjaciel dostał dziś uwagę za brak zadania, którego nie potrafił zrobić. Jest smutny. Jak
postąpisz w tej sytuacji.
6. Tworzenie przepisu na zdrową przyjaźń – załącznik nr.3
III Część podsumowująca: podsumowanie zajęć. Ustalenie samopoczucia poprzez wskazanie kciukiem.
Kciuk do góry- super, w dół- żle, w bok- tak sobie. (5 min.).

Psychozabawa- załącznik nr.1
Zaznacz odpowiedzi, które najlepiej charakteryzują Twoje postępowanie w różnych
sytuacjach. Pamiętaj, że to jest to zabawa. Dzięki niej możesz dowiedzieć się czegoś o sobie,
otrzymać pewne ogólne wskazówki.
1. Gdy spotykam koleżankę lub kolegę, to...
a. pierwszy mówię cześć
b. czekam, aż mnie pozdrowi
c. udaję, że nikogo nie widzę
2. Gdy dyskutuję o czymś z kolegą, to....
a. często przyznaję mu rację
b. słucham, co ma do powiedzenia, ale i tak nie zgadzam się z nim
c. uważam, że mam zawsze rację
3. Jestem zazdrosny o swoją najlepszą koleżankę/kolegę

a. nie
b. tak
c. czasami
4. Gdy komuś pomogę, to...
a. wystarczy mi jego uśmiech
b. oczekuję, że i on mi pomoże
c. mówię, w jaki sposób on może mi pomóc
5. Lubię poznawać nowe osoby
a. tak
b. czasami
c. nie
6. Jestem nieśmiała/nieśmiały
a. nie
b. czasami
c. tak
7. Gdy chcę się czegoś dowiedzieć o koleżance/koledze, to
a. pytam go o to
b. czekam, aż sam/sama mi to powie
c. słucham plotek
8. Często się śmieję
a. tak
b. czasami
c. nie
A teraz oblicz, ile razy zakreśliłeś każdą z odpowiedzi.
Liczba odpowiedzi A: ___
Liczba odpowiedzi B: ___
Liczba odpowiedzi C: ___
W tabeli znajdziesz krótką charakterystykę, w związku z udzielonymi odpowiedziami
Czy jesteś przyjacielski
Jeśli zaznaczyłeś 5-8 razy odpowiedź A:
Jesteś dobrym kolegą. Odnosisz się przyjacielsko i z szacunkiem do innych.Szanujesz cudze opinie.
Jesteś lubiany. Masz zadatki na dobrego przyjaciela.
Jeśli zaznaczyłeś 5-8 razy odpowiedź B:
Nie łatwo nawiązujesz kontakty z innymi. Do ludzi odnosisz się nieufnie.Trudniej będzie znaleźć Ci
przyjaciela.
Jeśli zaznaczyłeś 5-8 razy odpowiedź C:
Warto popracować nad sobą. Zapewne masz kłopoty w kontaktach z ludźmi i niestety inni mogą odnieść
wrażenie, że nie jesteś przyjacielski.

 Przepis na zdrową przyjaźń... - załącznik nr.3.
Składniki
•2 czubate łyżki...
• Duża łyżka stołowa...
• Pełna szklanka...
• Troszkę...
• Szczypta...
• Ciepłe...
• Szczere...
• Na okrasę (zdobienie)

Załącznik nr 2 oraz cały scenariusz do druku dostępny w poniższym linku

Kliknij w link i pobierz scenariusz 

 

 

1 komentarz:

  1. Wszystkie scenariusze ,zabawy są super pomocą .Niestety tak mało jest propozycji pracy z dziećmi przedszkolnymi ,a tym bym była b. zainteresowana. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń