listopada 01, 2022

Pedagog specjalny w przedszkolu- przegląd przydatnych narzędzi do oberwacji i diagnozy!


 Rozporządzenie MEN z dnia 22 lipca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach określa szczegółowo zadania pedagoga specjalnego. Jednym z nich jest ,,...prowadzenie  badań i działań diagnostycznych związanych z rozpoznawaniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola, szkoły i placówki".

Taki zapis obliguje pedagogów specjalnych do tego, aby w m.in. w przedszkolu prowadzić obserwację dzieci, ich diagnozowanie, czy prowadzenie badań. Należy pamiętać, że działając w tej sferze pedagog specjalny współpracuje z poradnią pedagogiczną, szeregiem innych specjalistów, np. psychologiem szkolnym, terapeutą pedagogicznym, logopedą. To nakazuje nam, pedagogom specjalnym odejście od modelu skoncentrowanego na brakach na rzecz diagnozy wielospecjalistycznej, diagnozy funkcjonalnej. 

Czym jest diagnoza funkcjonalna? Przeczytajcie koniecznie  w poniższym linku

Knapik- Diagnoza funkcjonalna. Planowanie pomocy psychologiczno -pedagogicznej

Warto również zapoznać się z osiągnięciami dziecka na koniec wychowania przedszkolnego

Osiągnięcia dziecka na koniec wychowania przedszkolnego ze strony MEN

 Inspiracje na opracowanie własnej karty obserwacji dla przedszkolaka w linkach poniżej:

 Karta obserwacji przedszkolaka ze strony Wychowanie w przedszkolu

Diagnoza funkcjonalna przedszkolaka- ORE 

Przykładowy arkusz obserwacji - dziecko 5letnie 

Przydatne strony:

MAC- diagnoza 

Lista przydatnych narzędzi, których możecie  użyć do narzędzi i diagnozy w przedszkolu jest naprawdę szeroka. Powyższe propozycje są wąską propozycją, która pomoże Wam w codziennej pracy pedagoga specjalnego. Mam nadzieję, że pozwolą one w pełni  ukierunkować Wam swe działania diagnostyczne w przedszkolu. Powodzenia!

                                           Opracowała Anna Piwowarska


 

Brak komentarzy: