kwietnia 30, 2021

Dlaczego warto składać origami?




Sztuka składania origami ma bardzo interesującą historię sięgającą aż VII wieku, ale również współcześnie cieszy się ona dużą popularnością. Na rynku możemy znaleźć mnóstwo poradników, podręczników i albumów z instrukcjami składania rozmaitych figurek z papieru bez używania nożyczek i kleju. Tak samo internet jest pełen filmików z instruktarzem składania małych dzieł sztuki. Specjalnie dla Was zrobiłam research i odkryłam najlepszy polski kanał, z którego z powodzeniem możecie korzystać na zajęciach ze swoimi uczniami.Do nauki origami na każdym poziomie polecamy wspaniały kanał Vinci prowadzony przez Pawła Puklicza.
Instrukcje w filmach są bardzo czytelne i zrozumiałe, filmy ogląda się przyjemnie. Tak jakby cierpliwy nauczyciel spokojnie wszystko powoli nam tłumaczył. Z tą zaletą, że możemy sobie film zatrzymać i cofnąć w razie potrzeby. Na kanale znajdują się setki tutoriali jak wykonać origami od najprostszych do poziomu wręcz mistrzowskiego. Więc zarówno uczniowie z najmłodszych klas jak i starsza młodzież znajdą coś dla siebie. Jeśli dotychczas sami nie wykonywaliście nic tą metodą, to nie szkodzi! Czy nie fajnie byłoby pokazać swojemu uczniowi, że terapeuta to też człowiek i nie wie wszystkiego na świecie? Nawet nie wiecie jaka frajda może wyjść z wspólnej nauki składania origami na zajęciach. 

No dobra, ale dlaczego to origami jest takie wspaniałe na zajęcia rewalidacyjne czy terapię ręki? 

1. Podążanie za instrukcją
Jak najlepiej ćwiczyć czytanie ze zrozumieniem albo słuchanie poleceń? Wykonując samodzielnie jakąś pracę według tutoriala lub z instrukcją! Wykonując origami uczeń musi słuchać uważnie poleceń i wykonywać je dokładnie, jedno za drugim aby móc wykonać swoją ulubioną figurkę. Ponadto często będą przewijać się pojęcia takie jak: wierzchołek, krawędź, przekątna, kwadrat, trójkąt, prostokąt, prawo, lewo, góra dół, symetria. To świetna okazja, by je utrwalić w praktyce! 

2. Wyobraźnia przestrzenna 
"Złóż kartkę w pół, obróć, podnieś ten wierzchołek..." Słysząc to mamy przed oczami tę kartkę i dokładnie widzimy co będzie się z nią działo. Składanie origami pozwala utrwalać sobie figury w przestrzeni. Do zabawy można przemycić małe przypomnienie z figur geometrycznych i przestrzennych, a przed zabawą z składaniem, dokładnie obejrzeć kartkę i spróbować uruchamiając wyobraźnię poszukać jakie figury można z niej stworzyć!

3. Dokładność, estetyka
No cóż, jeśli nie złożysz kartki estetycznie już w pierwszych zgięciach, spotęguje się to na koniec i możesz nie doczekać się efektu końcowego. Jeśli uczeń ma z tym kłopot, warto poświęcić na to tak dużo czasu, aż efekt będzie zadowalający. W tym celu może warto poszukać kartek z odzysku ;) 

4. Skupienie i cierpliwość 
Jeśli nie poświęcisz całej swojej uwagi na wysłuchanie polecenia, nie złożysz figurki. Nie udało się? Spróbuj jeszcze raz. To jest bardzo cenna lekcja cierpliwości. Zaczynanie od nowa aż się uda. Aby pomóc nieco w motywacji znajdźcie prostą w wykonaniu figurkę. No i najważniejsze- musi być czadowa! Taka, żeby uczeń składał ją z chęcią na przykład: dinozaur, pingwin albo kotek!  

5. Motoryka mała
Co tu dużo tłumaczyć. Precyzyjne składanie kartki, nieraz wielokrotne, więc dość oporne stanowi doskonałe ćwiczenie dziecięcych palców i dłoni. Jeśli na początku uczeń gniecie kartkę i składa ją niechlujnie, to znaczy, że ćwiczenie składania origami jest właśnie dla niego!

Bonus! 
Taką piękną pracą można pochwalić się w domu rodzicom :) To z pewnością nieco podniesie samoocenę i poczucie sprawczości dziecka. A poza tym kto nie lubi się chwalić, kiedy zrobi coś ślicznego? PS. Te czadowe dinozaury, to ja robiłam, wg. instrukcji z kanału Vinci!

Opracowała: Ania Tulej

Brak komentarzy: