lipca 03, 2021
Lęk off - podpowiedz uczniom jak radzić sobie w sytuacjach stresowych
Mózg potrzebuje przerw, im bardziej jesteśmy zabiegani, zestresowani, mamy za dużo obowiązków, czujemy się przeciążeni, nasz mózg również staje się przeładowany. Nasilenie się nerwowych reakcji na stres powoduje zwiększenie lęku. Jedną z najważniejszych rzeczy jaką można zrobić, aby powstrzymać lęk jest zadbanie o mózg, gdyż jest on zaangażowany w produkcję kortyzolu czyli hormonu stresu oraz adrenaliny odpowiedzialnej za walkę i ucieczkę. Podział dnia na mniejsze kawałki i zadbanie o robienie krótkich przerw jest jednym ze sposobów na poprawę samopoczucia. Warto swoich uczniów uczyć techniki ,,Samoukojenia", jak pisze Regine Galanti w swojej książce ,,Lęk off". Zdolność samoukojenia przydaje się, kiedy czujesz się przytłoczony emocjami. Z czasem emocje słabną, więc jest to sposób na przeczekanie . Kiedy czujesz , że możesz już nad nimi zapanować, możesz powrócić do wcześniejszych aktywności. Technika polega na tym, aby wybrać pięć dowolnych aktywności dla każdego z twoich pięciu zmysłów, żeby je uspokoić i ukoić np.
wzrok - Obejrzyj śmieszny film.
słuch - Wsłuchaj się w ciszę, która cię otacza.
dotyk - Dotnij coś miękkiego i przyjemnego, otul się ulubionym kocem.
zapach- Dostrzeż zapachy wokół siebie, powąchaj skórkę pomarańczy.
smak - Zrób sobie przyjemność. Zjedz kawałek czekolady.
Technikę możecie wykorzystać uzupełniając karty pracy
lub wykorzystując karty z propozycjami określonych aktywności oraz opisami zmysłów. Warto uświadomić sobie i swoim uczniom, jakie zmysły u nas dominują. Gdyż może mieć to zbawienny wpływ na szybkie uspokojenie się i redukcję stresu.
Inne propozycje na redukcję lęku znajdziecie w książkach: ,,Jak żyć bez lęku. 101 sposobów aby uwolnić się od niepokoju, fobii, ataków paniki." oraz ,,Lęk off. Pierwsza pomoc w stresie, niepokoju i stanach lękowych."
Serdecznie polecam!
Opracowała: Agnieszka Krupa-Wiśniewska
Brak komentarzy: