sierpnia 16, 2021

Serią w SPEKTRUM ! Skuteczne sposoby na WIELKĄ PIĄTKĘ lęku u Twojego ucznia i dziecka. Skąd się wzięła Twoja osobowość?

 

Przyznaję, że w poszukiwaniu najlepszych metod terapii uczniów ze spektrum autyzmu, ale także jako osoba z psychologicznym zacięciem- buszuję na półkach wielu wydawnictw. W przypadku Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego zatrzymałam się w niemym zachwycie! Dziś podzielę się z Wami wrażeniami po przeczytaniu dwóch książek. Obie pozycje znajdują się na dwóch czytelniczych biegunach. Pierwsza z nich ,, Lęk u dzieci ze spektrum autyzmu. Praktyczne porady dla rodziców" ma charakter poradnika ( również dla nauczycieli oraz terapeutów). Druga książka- ,, Rozwój osoby. Ryzyko i adaptacja od narodzin do dorosłości" to fascynujące, naukowe badanie psychologiczne, które sięga w głąb naszej osobowości ! Którą z książek przeczytacie? Wybór należy do Was! Najpierw jednak czytelniczy smaczek dla każdego nauczyciela, terapeuty, rodzica dziecka, ucznia z ASD!

Seria spektrum oraz Autyzm i zespół Aspergera- gorące półki Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 

Odkrycie Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego było dla mnie, specjalisty pracującego z uczniami ze spektrum ASD bardzo miłą niespodzianką. Szeroki wachlarz książek o tematyce autyzmu oraz zaburzeń pokrewnych, ciekawe propozycje dotyczące zjawiska neuroróżnorodności- to coś, czego potrzebowałam.Wybór jest ogromny! Książki są bowiem doskonałą propozycją dla:
- nauczycieli i terapeutów pracujących z uczniami w spektrum ASD
-rodziców i rodzin z dziećmi oraz młodzieżą w spektrum autyzmu
- samych osób, które otrzymały diagnozę autyzmu i zaburzeń pokrewnych
Co ciekawe-seria SPEKTRUM to ciekawe tytuły, których autorami są osoby z doświadczeniem w dziedzinie autyzmu- same bowiem doświadczają tej neuroróżnorodności, a także terapeuci oraz rodzice.

 
,, Lęk u dzieci ze spektrum autyzmu- praktyczne porady dla rodziców" - sposób na WIELKĄ PIĄTKĘ lęku 
u Twojego ucznia, dziecka.
 

Autor książki-Christopher Lynch specjalizuje się w leczeniu stresu i lęku u dzieci oraz prowadzi program nauki zarządzania życiem adresowany dla dzieci autystycznych. Wypracował skuteczne strategie radzenia sobie z lękiem u autystycznych wychowanków, które to zawarł w praktycznym poradniku. Wbrew temu, co sugeruje tytuł książki- ta propozycja jest niezwykle pomocna nie tylko dla rodziców dzieci ze spektrum autyzmu! Z pewnością włączę ją do swej biblioteczki specjalisty pracującego z uczniami ze spektrum ASD. Z całą mocą należy bowiem podkreślić, że jest to również poradnik dla nauczycieli i terapeutów. Autor zrozumiale dla każdego czytelnika wyróżnia pięć głównych podejrzanych w powstawaniu lęku u dzieci ze spektrum autyzmu. Dla każdego z pięciu czynników generujących lęk- autor zawarł praktyczne zalecenia, które niwelują impulsy lękowe. Strategie pokazujące, jak odnosić się do WIELKIEJ PIĄTKI lęku autor omówił szczegółowo, co ciekawe zamieścił zarys strategii do sytuacji szkolnych dla nauczycieli. Mają one stanowić rodzaj szybkiego poradnika dla nauczycieli oraz personelu szkolnego.

Czy książka ,, Lęk u dzieci ze spektrum autyzmu" pomoże     Ci w wychowaniu dziecka, ucznia ze spektrum autyzmu?

  W grupie młodych osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju zachowania trudne występują dwa do trzech razy częściej niż w grupie neurotypowej. Dziecko ze spektrum autyzmu angażuje się często w zachowania trudne z powodu lęku. Najbliższe otoczenie dziecka często jest bezradne wobec tego zjawiska, nie zna PRZYCZYN takiego zachowania. Propozycja ,, Lęk u dzieci ze spektrum autyzmu" wychodzi na przeciw potrzebom lepszego zrozumienia dzieci z ASD przez środowisko rodzinne i szkolne. Odpowiedź na nurtujące mnie, jako nauczyciela pracującego z uczniami z ASD pytanie brzmi zatem: TAK!
 
 Struktura książki- bogactwo inspiracji do pracy w szkole
 i w domu z dzieckiem lękowym 
ze spektrum ASD
 
W pierwszym rozdziale autor identyfikuje sytuacje, w których najczęściej występuje lęk. Rozdział drugi wyjaśnia, jak szybko rozpoznać lęk u dziecka z ASD. W rozdziale trzecim autor przedstawia pięciu głównych podejrzanych, czyli pięć głównych czynników, które wywołują lęk u dziecka ze spektrum autyzmu. Kolejne części książki to szczegółowe omówienie WIELKIEJ PIĄTKI LĘKU wraz z praktycznymi wskazówkami, jak postępować z danym czynnikiem. Autor prezentuje również umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach, łatwe do przyswojenia przez dzieci ze spektrum autyzmu.
Podsumowując, ,, Lęk u dziecka ze spektrum autyzmu" Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego to dobra propozycja dla tych nauczycieli, rodziców, terapeutów, którzy chcą poznać strategie postępowania wobec zachowań lękowych u dzieci z ASD. Dzięki temu poradnikowi nauczycie dziecko zarządzania lękiem i zachęcicie je do rozwijania jego mocnych stron.
 
 
Rozwój osoby. Ryzyko i adaptacja od narodzin do dorosłości. L. Alan Sroufe , Byron Egeland , Elizabeth A. Carlson , W. Andrew Collins. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

 


 Ta książka to wielka gratka! Zwłaszcza dla psychologów, klinicystów oraz młodych adeptów sztuki pedagogicznej, którzy naukowo zgłębiają tajniki ludzkiej osobowości. Niniejsza książka to podsumowanie wyjątkowego eksperymentu. ,,Przez trzy dekady prowadziliśmy badanie z udziałem 180 dzieci i ich rodzin. Rozpoczęliśmy na trzy miesiące przed narodzinami dzieci i obserwowaliśmy dokładnie każdy przypadek przez wszystkie lata dzieciństwa i adolescencji aż do okresu dorosłości, mierząc wszelkie ważne aspekty funkcjonowania dziecka i czynniki zewnętrzne. " Brzmi niewiarygodnie, prawda? Co zatem wpływa na to, że wykształciłeś/ wykształciłaś takie, a nie inne mocne i słabe strony? Jakie czynniki sprawiły, że osiągnąłeś życiowy sukces bądź porażkę? Czy jest to Twój temperament, IQ, zdolności do nauki, genetyczne predyspozycje, rodzina, grupa rówieśnicza? Jeśli frapują Cię odpowiedzi na tego typu pytania- koniecznie sięgnij po lekturę ,, Rozwój osoby. Ryzyko i adaptacja od narodzin do dorosłości." Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podkreślam jednak! To książka dla Czytelnika, który jest świadomy tego, że będzie obcować z książką o charakterze naukowym! Aspekty badań, ich metodologia- to temat, który często przewija się w tej pozycji. Jeśli macie duszę naukowca i żyłkę psychologa, pedagoga- serdecznie polecam!
 

  Książki czytała i serdecznie poleca Anna Piwowarska

 








 

 


 

 

 


 

 


 

1 komentarz:

  1. Pierwszą pozycję znam. Rewelacyjna. W znacznym stopniu pomogła mi zrozumieć mojego ucznia, nazwać rodzaj ,, podejrzanego", który właśnie utrudniał mu funkcjonowanie. Z drugą chętnie się zapoznam. Dziękuję za rekomendacje.

    OdpowiedzUsuń