października 24, 2021

Dlaczego rozmowa z uczniem jest ważna i jak rozpocząć rozmowę na temat emocji? Gra DOKOŃCZ ZDANIE - EMOCJE

     ,,Każdy powinien mieć kogoś, z kim mógłby szczerze pomówić, bo choćby człowiek był nie wiadomo jak dzielny, czasami czuje się bardzo samotny "(Ernest Hemingway). 



    Z uwagi na fakt, że jestem zwolennikiem budowania relacji na rewalidacji, główną częścią moich zajęć jest rozmowa z moim podopiecznym. Rozmowa na tematy zupełnie błahe, o pogodzie, zainteresowaniach, jedzeniu, czasie wolnym, przy których można się śmiać, jak i rozmowy na tematy trudne, nie zawsze przyjemne, o tym co jest dla  nas  niewygodne i niezrozumiałe, przy których mogą pojawić się łzy czy negatywne emocje. I do takich rozmów WAS zachęcam. Podczas nich nie zaprzeczaj uczuciom dziecka, ono je i tak czuje, i tego nie zmienisz, raczej wysłuchaj, nie oceniaj, nie zawstydzaj i nie krytykuj. A co najważniejsze, nie bagatelizuj jego problemów, jeśli coś ci komunikuje, musi być to dla niego ważne. Bądź dobrym słuchaczem, jego towarzyszem w trudnych chwilach. Podpowiedz dziecku, jak może wyrazić emocje w sposób bezpieczny dla siebie i innych. Pamiętaj, akceptowanie uczuć to, nie to samo, co zgoda na każde działanie pod ich wpływem! Gdy na coś się nie zgadzasz, jasno zakomunikuj to swojemu uczniowi. 

Plakat  z wskazówkami  jak prowadzić rozmowę na tematy trudne z dzieckiem, znajdziesz pod linkiem:

Z myślą o tych owocnych rozmowach, szczególnie dla dzieci z zaburzeniami zachowania, spektrum autyzmu, dzieciach nieśmiałych czy z zaburzeniami rozwoju emocjonalno-społecznego stworzyłam kolejną propozycję, w postaci gry dydaktycznej, która pozwoli nam rozpocząć trudny temat, jakim są nasze emocje, jak i emocje innych czy trudne zachowania. Zadaniem ucznia jest przeczytanie i dokończenie zdania w wybrany przez siebie sposób, na wzór testu psychologicznego Rottera. 

Grę Dokończ zdanie-EMOCJE"

https://drive.google.com/file/d/1hTy2c-YqhyCJq1Z_xrwT4t0IcAZq9Fbq/view?usp=sharing

 Na naszym blogu pojawiła się już gra ,,Dokończ zdanie" w innej wersji, którą POLECAM, którą wraz z dłuższym opisem znajdziecie pod linkiem:

https://eduspecjalni.blogspot.com/2020/11/dokoncz-zdanie-gra-dydaktyczna-i-karta.html

Grę można wykorzystać nie tylko podczas indywidualnych rozmów, zajęć rewalidacyjnych czy terapeutycznych, ale również na zajęciach grupowych np. Treningu Umiejętności Społecznych, godzinie wychowawczej czy lekcji integracyjnej z pedagogiem szkolnym.   

Opracowała: Agnieszka Krupa-Wiśniewska

Brak komentarzy: