listopada 28, 2021

Kształtujemy wartości akceptacji, tolerancji wśród dzieci i młodzieży.Przegląd najciekawszych materiałów dotyczących osób z niepełnosprawnościami.


 

Mój subiektywny ranking najciekawszych materiałów na temat osób z niepełnosprawnościami to niezawodne i sprawdzone pozycje, które sprawdzą się, jeśli chcecie porozmawiać z uczniami na temat bardzo ważnych i uniwersalnych wartości, jak; szacunek, tolerancja. Niektóre z materiałów zmuszają uczniów do głębokiej refleksji, inne pomogą w sposób zaskakujący zrewidować poglądy uczniów na osoby z niepełnosprawnościami, jako te, które potrzebują jedynie pomocy otoczenia. Zapewniam- zgromadzone poniższe pozycje pozwoliły przeprowadzić mi ciekawe i wartościowe zajęcia- zaś zaangażowanie i ciekawa wymiana opinii uczniów- na długo pozostanie w mej belferskiej pamięci. Mam nadzieję, że w pamięci uczniów również zapisze się to co najważniejsze. Osoby z niepełnosprawnościami są wśród nas. Bądźmy gotowi i otwarci na ich obecność. Uczmy tego dzieci, od najmłodszych lat! 

 Pierwsza propozycja-,, O osobach z niepełnosprawnościami" zaskakująca, zmuszająca do zrewidowania postaw wobec osób z niepełnosprawnościami. Kiedy zdobyłam ją od fundacji Humanity in Action w wersji papierowej- byłam zachwycona. W Internecie dostaniecie PDF z interaktywną książką. Co w niej znajdziecie? Gotowe inspiracje na nietuzinkowe zajęcia! Uczniowie zmierzą się z własnymi schematami. Propozycja zmusza do krytycznego myślenia. Sama byłam zaskoczona, kiedy wpisałam w wyszukiwarkę ,, niepełnosprawność" i zobaczyłam zdjęcia. Ile z nich przedstawia  

» artystów i artystki:
» badaczy i badaczki:
» aktorów i aktorki:
» podróżników i podróżniczki:
» sportowców i sportsmenki:
» osobę z niepełnosprawnością aktywną zawodowo w biurze:
» osobę z niepełnosprawnością jako matkę, ojca, babcię czy dziadka:
» osobę z niepełnosprawnością jako osobę zależną od innych:
» w ogóle nie przedstawia osoby:

Sprawdźcie sami wraz z uczniami!



                                      Interaktywna książka ,, O osobach z niepełnosprawnościami"

Czy osobie niewidomej wypada powiedzieć do widzenia? Jak przywitać się z osobą, która ma amputowaną rękę? Czy wolno pogłaskać psa - przewodnika osoby niewidomej? To tylko kilka z ważnych pytań, których odpowiedź warto znać, aby nie popełnić faux-pas. Praktyczny poradnik savoir- vivre wobec osób z niepełnosprawnościami to publikacja wyjątkowa. Po pierwsze dlatego , że dotyczy osób i sytuacji z którymi możemy spotkać się na co dzień. Po drugie dlatego, że w bardzo przystępny sposób podpowiada, jak w takich sytuacjach powinniśmy się zachować.

                                                    



                             Praktyczny poradnik savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami


 

 Kolejne moje wspaniałe zaskoczenie dotyczy fundacji Orange i jej TESTU INTEGRACJI.               Testy dostępne są  w wersji dla dzieci oraz dla dorosłych. Pomysł prosty i angażujący uwagę uczniów. Wspaniała inspiracja na angażujące warsztaty! Myślę, że ta propozycja będzie świetnym uzupełnieniem poradnika savoir- vivre wobec osób z niepełnosprawnościami.

 

   



                                             Interaktywny Test Integracji Fundacji Orange 

 

    Moja ostatnia propozycja to film ,, Zobacz we mnie człowieka" . Bez patosu, ale w sposób jakże przemawiający do odbiorcy możemy przekonać się, jak wyglądają dwa światy. Film może być wstępem do rozmowy na temat osób z niepełnosprawnościami, pozycja ta nie pozostawia nikogo obojętnym. Czy osoba z niepełnosprawnością może osiągnąć sukces? Czy niepełnosprawność to bariera nie do pokonania dla współczesnego nastolatka? Jakie relacje nawiązują osoby w pełni sprawne z ludźmi niepełnosprawnymi? Przekonajcie się wraz z uczniami oglądając dzień z życia Łukasza Wismonta oraz jego mamy - Renaty Wismont. Gorąco polecam!                    


       

                                                       Film ,,Zobacz we mnie człowieka" 

Przekazuję Wam i polecam inspiracje do ważnych rozmów, dyskusji, warsztatów. Wierzę, że będą one pomocne nie tylko z okazji Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Wartości szacunku i tolerancji wobec osób z niepełnosprawnościami kształtujemy bowiem cały rok, nie tylko od święta. 

                                                          Zebrała i opracowała Anna Piwowarska


Brak komentarzy: