kwietnia 03, 2023

Dzień Świadomości Autyzmu - kontrowersje wokół symboli

2 kwiecień to Dzień Świadomości Autyzmu w ramach jego obchodów realizowane są różne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób w spektrum autyzmu. Wśród nich coroczna kampania społeczna ,,Świecimy na niebiesko" podczas której budynki użyteczności publicznej podświetlane są na niebiesko. Od kilku lat kolorem kampanii oprócz koloru niebieskiego staje się kolor różowy. Do niedawna uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców, gdyż był czterokrotnie częściej diagnozowany u chłopców niż u dziewcząt. Tymczasem najnowsze badania pokazują, że w takim samym stopniu dotyczy obu płci. Stąd symboliczna zmiana kolorów i dodanie koloru różowego. Róż i niebieski mają pokazać, że wspieramy wszystkich jednakowo. 
W 1999 roku fundacja Autizm Society of America stworzyła symbol świadomości autyzmu tj. wstążkę składającą się z wielu kolorowych puzzli, który miał symbolizować złożoność zaburzenia, a żywe kolory miały symbolizować nadzieję na jak najszybsze rozpoznanie sygnałów autyzmu oraz wczesną interwencję. 
Najpopularniejszym i najczęściej rozpoznawalnym symbolem autyzmu jest puzzel koloru niebieskiego, jednak aktualnie wiele osób związanych z środowiskiem osób z spektrum autyzmu uważa go za kontrowersyjny i odrzuca go. Osoby dotknięte zaburzeniem nie chcą być kojarzone z ,,byciem wybrakowanym", ,,niekompletnym", ,,niepasującym do układanki". Zaczęli propagować nowe symbole takie jak: kolorowy znak nieskończoności, który ma podkreślać, że osoby z spektrum są różnorodne i stanowią już całość, a nie pojedynczy element. Tak naprawdę zdania są podzielone i warto spojrzeć na tą kwestię zarówno z perspektywy osób z spektrum, ich rodzin oraz osób neurotypowych.
 Nauczyciele wspomagający Szkoły Podstawowej nr 24 im. Himalaistów Polskich w Tychach, do których również należę odpowiadając na te kontrowersje użyła symbolu puzzla zupełnie inaczej. Każdy z naszych uczniów, niezależnie od tego czy jest neurotypowy, czy w spektrum autyzmu stworzył swój własny puzzel w dowolnym kolorze i dowolnym wzorze, by podkreślić swoją różnorodność i wyjątkowość. A wszyscy razem stworzyliśmy ,,dywan akceptacji" z puzzli, który zawisnął w naszej szkole z hasłem ,,W różnorodności siła". Po udostępnieniu naszych działań otrzymałam komentarze o szkodliwości puzzla, ale chciałabym przypomnieć, że nie chodzi o samo rozpowszechnienie symbolu, ale coś więcej tj. autentyczne próby poprawy jakości życia i funkcjonowania osób z spektrum autyzmu. W naszej społeczności szkolnej to rzeczywiście się dzieje, nasze ASY czują się dobrze wśród nas, są częścią naszej społeczności.

Poniżej zdjęcia z naszej akcji przeprowadzonej w tym roku oraz link do facebooka szkoły:

 






Zachęcamy do zerknięcia na inne nasze pomysły na Dzień Autyzmu, które już zostały propagowane na naszym blogu wcześniej /kliknij w poniższe nagłówki i znajdź to co potrzebujesz:

Opracowała: Agnieszka Krupa-Wiśniewska

Brak komentarzy: